Widok z lotu ptaka na port. Widać kolorowe kontenery i dźwig

Kontrole towarowe na granicy UE – Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 roku

15 czerwca 2020

Od 1 stycznia 2021 roku na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania powrócą kontrole. Zgodnie z zapowiedzią rządu brytyjskiego kontrole będą miały zastosowanie do wszystkich towarów importowanych z UE na teren Wielkiej Brytanii. Kontrole graniczne wprowadzone zostaną etapowo, pełne wdrożenie zaplanowano do 1 lipca 2021 roku.

Zgodnie z założeniami Wielka Brytania zaplanowała III etapy wprowadzania kontroli:

Etap I: od stycznia 2021 r. przedsiębiorcy importujący towary standardowe będą musieli przygotować się na podstawowe wymagania celne i będą mieli czas do sześciu miesięcy na złożenie zgłoszeń celnych do HMRC. Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane przez sześć miesięcy dla wszystkich towarów. Ułatwienia nie będą dotyczyć wszystkich przedsiębiorców. Importerzy tytoniu i toksycznych chemikaliów będą zobowiązani do wypełnienia pełnego zgłoszenia celnego. Również handlowcy importujący żywe zwierzęta oraz rośliny i produkty roślinne wysokiego ryzyka będą musieli od samego początku posiadać uprzednie zgłoszenie i dokumentację zdrowotną.

Etap II: od kwietnia 2021 r. wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (POAO) – na przykład mięso, karma dla zwierząt domowych, miód, mleko lub produkty jajeczne oraz wszystkie rośliny i produkty roślinne podlegające przepisom będą również wymagać uprzedniego zgłoszenia i odpowiedniej dokumentacji zdrowotnej.

Etap III: od lipca 2021 r. handlowcy importujący wszystkie towary będą musieli składać deklaracje w punkcie przywozu i płacić odpowiednie taryfy. Wymagane będą pełne deklaracje bezpieczeństwa i ochrony, podczas gdy w przypadku towarów objętych SPS nastąpi zwiększenie kontroli fizycznych.

Szczegółowe informacje o planowanych etapach znaleźć można tutaj.

Publikacja dokumentu Border Operating Model została zapowiedziana na lipiec 2020 r.

Informację dotyczącą Globalnego systemu taryfowego Wielkiej Brytanii można znaleźć tutaj.

Informacja Ministerstwa Finansów „Etapowe wdrożenie kontroli granicznej w Wielkiej Brytanii po okresie przejściowym”.

Foto: Pexels